ANKETİMİZ SONA ERMİŞTİR, İLERİDE YENİ ADAY ADAYLARI İLE YENİ ANKET DÜZENLEYECEĞİMİZİ DUYURUR SAYGILARIMIZI SUNARIZ....
Duyurular :
Anasayfa Haber Arşivi Reklam Tarifeleri Ziyaretçi Defteri İletişim
Untitled Document

SUSURLUK'TAN KARELER

Susurluk Tarihçesi

İlçemiz Susurlukla ilgili ilk bilgiler hicri 1050, miladi ise 1640 yıllarına dayanmaktadır.Susurluk adı şimdiki bulunduğu yerin sulak olması ve bol miktarda su sığırı yetiştirildiği için Susığırlığı diye bilinmektedir. Burası Karesi beyi olan İnebey vakfına ait iken İnebeyin torunları tarafından çiftlik haline getirilmiştir. Hacı Hatip oğullarının buraya yerleşmesiyle burası köy haline gelmiştir. 1877-1878 Osmanlı-Rus Harbi;nden sonra Türkiyeye göç eden Bulgar, Kafkas Türkleri ve Türkmen ailelerin yerleştiği bir yer haline gelmiştir.
Çiftlik halindeyken, Bursa ve İstanbul gelip geçenlerin dinlenmesi amacıyla Yeniçeri Ocak elemanlarından Mustafa Çelebi tarafından bir Kervansarayla ve Mescit yaptırılmış uzun yıllar Susurluka uğrayan yolcuların durak ve dinlenme yeri olmuştur.

Susurluk köy olduğu halde bulunduğu yerin öneminden dolayı 19. Y. Yıl ortalarında buraya Pazar kuruluşuna izin verilmiştir.

1892 yıllarında susurluk nahiye haline getirilmiştir. 34 yıl sonra 1926 yılında ise hane sayısının 1100 olması sebebiyle kaza teşkilatı kurulmuştur.Susurlukun bulunduğu bölge M.Ö. insan yerleşmelerine de sahne olmuştur. İlçe Mizyalılar, Frigyalılar, Lidyalılar , İranlılar, Romalılar ve Bizanslılar yönetiminde de uzun yıllar kalmıştır.

Çevrede yapılan kaçak kazılar konusunda özellikle Frig ve Lidyalılara ait çok sayı da eser bulunduğu rivayet edilmektedir.İlçemiz Kurtıuluş savaşı sırasında milli mücadeleye karşı çıkan Aznavur Ahmet ve Çerkez Ethem ile Milli kuvvetler arasında sert çatışmalar olmuş ve bu çatışmalar milli kuvvetlerin zaferiyle sonuçlanmıştır.

Kurtuluş savaşı sırasında yunan işgaline uğrayan şirin ilçemiz 5 Eylül 1922 günü düşman işgalinden kurtulmuştur. İlçemiz de her yıl 5 Eylül günü çeşitli etkinliklerle kurtuluş şenlikleri yapılmaktadır.

İlçemiz günümüzdeki İzmir İstanbul arası önemli dinlenme noktalarından biri olma özelliğini korumaktadır.

İlçemiz tarihi ile ilgili daha ayrıntılı bilgi sahip olabilmek için ilçemiz çevresinde arkeologlar tarafından kazılar yapılarak daha detaylı bilgilere sahip olunabilecektir.
 

NOT. DEĞERLİ OKUYUCULAR HER HAFTA DEĞİŞİK GÖRÜNTÜLER ÇEKEREK EKLİYECEĞİM... İRFAN AYYILDIZ

 
19-01-2010
Habere Yorum Ekle Habere Yapılan Yorumlar ( 3 ) Haberi Arkadaşına Öner
   
 
KÖŞE YAZARLARIMIZ
İÇİMİZDEN BİRİ Levent GÜNDOĞAN
HAYIRLISI OLSUN (2)
R. Serdar TOPRAKTEPE
DEMOKRASİDEN ANLADIĞIM
Mustafa ÖNOL
ANKARA'DA BALIKESİR...
ANKET
SİTEMİZ İSTATİSTİKLERİ
Online Kişi : 3
Bugün Online : 27
Tekil Hit : 116978
Çoğul Hit : 1755814
Ip Adresiniz : 54.87.156.29
© 2008 SusurlukHaber.Com Bu sitedeki içerik kaynak gösterilmeden yayınlanamaz. Tasarım & Yazılım & Hosting : Ofis Soft